עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
יש לי הצעה בשבילך – בחור פצצה, מבית הרוס, ניצול גוש קטיף ואם תרצי – הוא יבוא אלייך בטיל. קאסם לך קטיושה שלי?
(orn135)
פוניבז

פוניבז

קרית הישיבה, רבי אבא גרוסברד 7, בני ברק מען למכתבים: ת"ד 26, בני ברק בני ברק

6183111 - 03, פקס: 5783646 - 03

הגר"ג אדילשטיין שליט"א, הגרב"ד פוברסקי שליט"א, הגר"ש מרקוביץ
רבי אליעזר גינזבורג
ר"מ- הגר"פ ברמן שליט"א

תש"ה
1000
פונוביז
משטר עצמי
025380644

ישיבת פוניבז' (נקראת בפי כל פונוביץ') הנמצאת בבני ברק נחשבת ל"ספינת הדגל" של עולם הישיבות הליטאי. לומדים בה בערך אלף תלמידים.

לפני השואה שכנה הישיבה בעיר פוניבז' שבליטא. הרב יוסף שלמה כהנמן ייסד אותה מחדש בארץ ישראל. מי שהיה ראש הישיבה בתקופה מאוחרת יותר, הרב אליעזר מנחם מן שך, הנהיג במשך שנים רבות את העולם החרדי הליטאי. ראשי ישיבה חשובים נוספים בהיסטוריה של פונוביז' היו הרב שמואל רוזובסקי והרב דוד פוברסקי. כיום הרב ברוך דב (ברל) פוברסקי והרב גרשון אדלשטיין הם ראשי הישיבה והם שמביאים אותה לרמתה הגדולה בעולם הישיבות.

הישיבה הוקמה בבני-ברק על ידי הרב שלמה יוסף כהנמן בתחילת שנות ה-40. הישיבה, שבראשית ימיה היו בה שבעה תלמידים, הפכה עם השנים למעוז התורה של הישיבות הליטאיות. בשנת 1969 התמנה בנו של הרב שלמה יוסף, הרב אברהם, ל'נשיא הישיבה'. התפקיד כלל בעיקר את ניהול הישיבה מבחינה אדמיניסטרטיבית. לצידו כיהנו ראשי הישיבה המיתולוגיים - הרב שמואל רוזובסקי, הרב דוד פוברסקי וכמובן הרב אליעזר מנחם שך.

אי שם בשנת 1998 חלה הרב אברהם כהנמן והפסיק לשמש נשיא הישיבה, וכמעט מיד ניטשה מלחמת ירושה על תפקידו. מצד אחד – הבן, הרב אליעזר כהנמן, ומצד שני – החתן, הרב שמואל מרקוביץ', שנשוי לבת ציפי. שני הגיסים, שלא מדברים כבר שנים ארוכות, הפכו תוך זמן קצר לראשי מחנות בתוך הישיבה. למחנהו של כהנמן הצטרפו הרב דב בערל פוברסקי והרב גרשון אדלשטיין. בבסיס המחלוקת עומדת השאלה מי יירש את הישיבה. המאבק הוא אמנם על תפקיד ראש הישיבה, אך הוא כרוך גם בכסף רב ובמאבק על נדל"ן ששוויו מוערך בעשרות מיליוני דולרים. הצדדים הגיעו לדין תורה, הושגה פשרה, והשקט היחסי נשמר עד לפני שנתיים.

הסכסוך פרץ שוב במלוא עוזו על רקע מינוי ראש ישיבה במקום הרב שלמה ברמן שנפטר, והפך למלחמת עולם בין המחנות. הדברים הגיעו לשיא עם הפעלתן של שתי מערכות רישום בישיבה – אחת של מחנה מרקוביץ' ואחת של מחנה כהנמן. בימים אלה נראה שהעניינים שבו למסלולם, פחות או יותר, ובישיבה מדברים על רישום מאסיבי של תלמידים. למרות הכל, פוניבז' היא עדיין ספינת דגל. קצת חבולה, אבל ספינה ללא ספק, וגם היום הלימוד בה לא פוסק אף פעם ומושך מאות רבות של תלמידים.

בנוסף קיימת "ישיבת פוניבז' לצעירים" (תלמידים בגילאי תיכון), אשר בראשה עומדים הרב יהודה לפקוביץ' והרב אהרון יהודה לייב שטיינמן שהינו המנהיג השני בחשיבותו בעולם החרדי הליטאי

תגובות הגולשים:

שתי ישיבות נפרדות לגמרי

מוטי מוטי -- 18/05/2014

מסוף הדברים נשמע כאילו הכל שב למסלולו. כל מי שיודע קצת על עולם הישיבות יודע שכיום אלו שתי ישיבות שהמכנה המשותף ביניהם הוא רק שימוש משותף בכמה מבנים. כדאי לעדכן

המוצלחים של עולם הישיבות שם!

חצ'קל -- 20/03/2012

פוניבז' ישיבה מכובדת ביותר בציבור הליטאי. וראוי היה שיתנו לה סיקור יותר נרחב. ויותר מדויק. אתה[בעל האתר] צודק שאי אפשר להתעלם מהמחלוקת בסיקור הישיבה. אבל יש דרך יותר מכובדת לעשות את זה. ב' יש הרבה פרטים בסיסיים שדרושים תיקון. יותר מכדי שאפרט. המלצה של קורא מהצד.. כדאי שתעשה היום שתי פתקים אחד על כל צד כי ממש אין קשר בינהם. אתה יכול לעשות עד שנה מסויימת נגיד תשס"ב את אותו מלל מודבק בשתי הישיבות ומשנה זו ואילך בכל ישיבה תכתוב את הפרטים הנוגעים לה. אני למדתי בבני ברק ומשם אני מכיר את הלך הדברים בישיבה ואני יכול להגיד לך שמרוח הדברים יש ביטוי חד של נטית הפוסט לאחד הצדדים. אני לא יודע אם זה מנגיעות אישיות שלך?! או [יותר נראה כך] זה כי קיבלת פידבקים בעיקר מצד מסויים ולכן האינפורמציה שקיבלת היה יותר על צד אחד. אבל די חד שהסרת פה כמה נושאי משרה מרכזיים וחבל. למרות התגובות המעוטות כי רוב הבחורים שם ללא אינטרנט, אני מאמין שיש על הישיבה הזו יותר מתעניינים ולכן היא ראויה לקבל יחס רחב יותר.

פונכוועץ לעזזל

סטלנותא -- 01/02/2012

ישיבה לבעלי גאווה כל הלימוד שלהם לא שווה גרוש גם לא חארא ממש קרדום לחפור בה מקוקלקלים בנפשם רואים סרטים שרחמנא לשיזבן היזהרו מהם ומגחלתם המוזרה אל תקחו משם חצי שידוך שלא תיפלו חס ושלום בפח הם מטומטמים !!!!! הצילו !!!!!!!!!!

נו נו...

חיים פרץ -- 25/10/2011

א.לא נמאס לאנשים לבכות על איזה לבן ששמעו שזרקו?נמאסתם כבר! אתם הייתם שמה? אני ראיתי את זה במו עיני, נראה כל אחד שמקטר פה אם היו יורקים על הראש ישיבה שלו בפרצוף ממש (ולא לבן מקומה שלישית שעבר לידו ובמקרה לכלך את הפראק שמימלא עבר זמנו...) היה הולך קודם לרה"י של אותם בני עוולה ומספר לו את זה, זה מה שהמחבלים עשו אחרי שירקו באותו יום של הלבן על הרה"י ר' שמואל הלכו לר' גרשון וסיפרו לו ביודעם שהוא שולט עליהם ויכול למנוע כל דבר כזה, ותגובתו היתה 'לא יודע, לא קשור אלי, הם לא שומעים לי' עכ"ד, נראה אחרי זה מי מהמתלונים לא היה זורק הרבה יותר מלבן?
ב. המציאות בשטח מוכיחה שלר' שמואל יש המון סיעתא דשמיא יש לו כיום ישיבה מוצלחת עשרת מונים מהצד השני מכל הבחינות רוחני וגשמי וצד כזה הוא לא בכדי זו הוכחה משמים מהי היא האמת, במיוחד שעפ"י פסק דין הישיבה שלו, ועפ"י מרן הרב אליישיב.
ג. לכל המזדעדעים למינהם אני פשוט המום מכם אתם נורא חסים על כבוד התורה מאיזה לבן שטותי שאיזה בחור צעיר זורק מתוך רגע של אי מחשב, אבל אתם לא מזועוזים מהפרת פסק דין של בי"ד ע"י אנשים רמי מעלה (לטענתכם) לעין כל ע"י חילול ה' אדיר, ולא רק זה אלא עוד פונים לערכאות, צריך לשרוף אותכם ואת כל מי שאתם אוחזים ממנו אתם גוש של טירוף בתוך בני ברק ובעולם בכלל.

mimi -- 21/09/2011

ברכת אפרים זה פונוביז הספרדית

למדן -- 21/06/2011

אבל בתחלס ברכת אפרים לא רואה את פונוביז ממטר תתפלאו לשמוע!!!
כך כל גדולי הציבור בעולם הישיביש טוענים
כנסו פעם לברכת אפרים אתם תהיו בשוק עלי אדמות
אין על ברכת אפרים בעולם!!!

פונוביז

רבא -- 21/04/2011

ישיבה מטומטמת קבלו את האמת ממי שאמרה איכס גועל נפש של ישיבה מה זה זורקים לבן על ר' גרשון מאיפה הביא את זה לדעתי לסגור את הישיבה על מנעול ובריח לא הם ולא תורתם שילכו לאלף עזאזאל

לא מבין מה החיסרון בשני ישיבות

האשדודי של הישבה -- 29/07/2010

פוניביז

מלכה -- 19/07/2010

אתם ל יכולים לכתוב שהרב לאו הוא בוגר הישיבה למה לא כותבים
בוגרים יש גדולי הדור שלמדו בפוניופיז

חבל שכולם פה נכנסים למחלוקת של גדולי הדור

מרגי -- 16/07/2010

כיום פונוביץ זה 2 ישיבות

בושה וחרפה מחאה נמרצת!!!!!!!

הלמדן -- 05/06/2010

מרן הגרי אלישיב שליט"א פסק כי מורינו הגאון ר' שמואל מרקוביץ שליט"א הוא ראש הישיבה [ וודאי שהרה"ג ר' גרשון אדלשטיין הוא גם אחד מראשי הישיבה] לכתוב את הגרש"מ אחרון ללא שליט"א בושה
בלי לתרץ לי שמה שאני כותב זה קטנוניות]

פוניבז'

שלמה -- 12/03/2010

פוניבז' הייתה ונשארת הישיבה הכי טובה. ודרך אגב יש למחבלים עוד רבנים ר' יונה ז'לושינסקי ור' אשר דויטש. ולשונאים את ר' שלמה ליבואביץ'.

לשרוליק....

ריצ'ל -- 02/09/2009

מה בדיוק אמור להביע?!
זה לא היה לשבחם... (או לשבחך) ז"א לא הרשים במיוחד...

הרבנים

אלטערע -- 24/03/2009

ראשי הישיבה- הגר"ג אדילשטיין שליט"א,הגרב"ד פוברסקי שליט"א,הגר"ש מרקוביץ. רמים-הגר"פ ברמן שליט"א.

מי שלמד בישיבת פונוביז'

שרוליק -- 14/02/2009

הוא יהיה מוכן לחיי הנישואין, כי אם אשתו תזרוק עליו נעליים, הוא לא ישאר פרייאר ויזרוק עליה בחזרה גביע לבן.. כמיטב מסורת ישיבת פונובז'...

מדוע מביאים את כל סיפור המחלוקת

בריסקר -- 27/01/2009

כיאה לאתר מכובד זה האמור לייצג את כלל הציבור החרדי\דתי צר לי כי בנושא זה של ישיבה חשובה כמו פוניבז נכנעתם ללחצים והבאתם את סיפור המחלוקת בצורה כה זולה. עליכם להחליט או שלא תסקרו בכלל את הישיבה או שתציגו זאת כשני ישיבות כפי שזה באמת היום אשמח אם תתיחסו.
תגובת מנהל: סיפור המחלוקת הוא חלק מההיסטוריה של הישיבה. אכן, זה לא נעים אך לא ניתן להתעלם.
עוד ישיבות:
ישיבות ליטאיות

ישיבות חסידיות

ישיבות ספרדיות

ישיבות דתיות

אחר

תיכוניות